Zákaz hazardu v Bratislave je na dosah.

Autor: Ján Mrva | 24.1.2017 o 18:34 | Karma článku: 3,38 | Prečítané:  564x

Dostali sme od občanov mandát spraviť Bratislavu ešte krajšiu, ako sa rozhodnete Vy, kolegovia poslanci?

Už čoskoro by mohli byť verejné priestranstvá Bratislavy krajšie a nevzhľadné zatemnené herne by sa mohli zmeniť na kaviarne či obchodíky.

Pozrime sa, čo významné nás v súvislosti s zákazom hazardu čaká. Vo štvrtok budeme mať my, my, mestskí poslanci možnosť výrazne posunúť proces zákazu hazardu v meste Bratislava, prerokovaním petície a jej dotiahnutím do úspešného konca, teda do prijatia VZN o zákaze hazardu.

Rokovanie sa týka najúspešnejšej petícii v histórii Bratislavy. Aj podľa kontroly mesta, ktorá trvala neprimerane dlho (6,5 mesiaca a neviem čo mala zistiť, zákon ju takto nepožaduje), je platných 98 118 podpisov. Čo je viac, ako účasť na voľbách do VÚC v roku 2013. Avšak pod petíciu a podpísalo 136 139 obyvateľov Bratislavy čo je viac ako sa zúčastnilo komunálnych volieb v roku 2014.  Kolegovia poslanci, MY sme predsa zástupcami ich záujmov. Bratislavčania sa vyjadrili jasne a píšu nám desiatky z nich maily medzi nimi aj p. arcibiskup.

Petícia sa začala z iniciatívy starostov mestských častí Bratislavy koncom mája 2015 a pokračovala s podporou tisícok dobrovoľníkov, aktivistov, rôznych organizácií a organizácie ZASTAVME HAZARD ešte rok do konca júna 2016. Za ten čas sa pod ňu dobrovoľne podpísal rekordný počet obyvateľov Bratislavy. Čo tým chceli ľudia povedať? Jasne sa vyjadrili, že herne a automaty vo svojom bezprostrednom okolí nechcú. Žiadajú zastupiteľstvo, aby hazard v meste zakázali. Nemalo by nás odradiť ani nariekanie nad stratou financií z tohto podnikania , ktoré zarába na nešťastí iných ľudí a tí sa stávajú postupne na hre závislí a ruinujú nielen seba, ale aj svoje rodiny a okolie. Prípadov sú stovky, tisíce? V zahraničí si spoločenské náklady na hazard prerátali a sú 3-4 násobné v pomere k zisku pre štát. Teda štát, mesto , spoločnosť hazardom len stráca a nejde len o peniaze, ale o ľudské osudy celých rodín.

Osobne som vyzbieral približne tisíc podpisov pod petíciu v meste či v mestskej časti. Stretol som sa s pozitívnymi reakciami ľudí, vypočul a prečítal si smutné srdcervúce príbehy ako hazard devastuje ľudí a ich okolie,  ... príbeh pani, ktorej syn kvôli svojej závislosti prišiel o byt, .... príbeh manželky, ktorej manžel sa zmenil a utratil celý majetok ....vypočul som si príbeh liečeného gamblera, ktorý si uvedomil svoje konanie, ibaže dcéra a manželka si s ním museli prejsť ťažkým obdobím ....či príbeh človeka, čo si v podnájme z kredencu spravil bôžika–hazardu–automat aj so žiarovkami a pred ním si vzal život. Nič nie je vymyslené všetko sa reálne deje aj škody na ľuďoch a majetku. Vypočul som si naliehanie ľudí, aby sa ten zákaz hazardu čo najrýchlejšie v meste aj zrealizoval.

Bratislavčania sa vyjadrili. Teraz je na rade mestské zastupiteľstvo – my poslanci. Treba pripomenúť, že každý z poslancov mestského zastupiteľstva petíciu podpísal a tak je teraz na nich, aby svoj podpis pod ňou spečatili aj svojim hlasovaním o zákaze hazardu v meste.  Tak dúfajme, že Bratislava bude bez hazardu, lebo je zodpovednosťou nás poslancov očakávania našich obyvateľov nesklamať.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?