Financovanie vládnych balíčkov je aj na úkor financií Bratislavy a samospráv Slovenska

Autor: Ján Mrva | 19.1.2016 o 19:00 | (upravené 26.9.2016 o 20:47) Karma článku: 3,89 | Prečítané:  743x

Chladný postoj vlády - prežité provizórne financovanie - Bratislava ako samostatný kraj s kapitolou v rozpočte SR

Nechcem začínať obohranými sloganmi z blízkej minulosti „Aby Bratislava ako Zürich či Kodaň bola...“, ale zo života sami viete, že naozaj nestačí si to len tak dať na bilboardy a spraví sa to samo.

Bratislava sa totiž musí vysporiadať s niekoľkými problémami, ktoré nemá ani Zürich, ani Kodaň a nemá ich dokonca ani Brno či Praha.

Prvým problémom je postoj vlády. Premiér, ktorého Úrad vlády, ako aj všetky ministerstvá, sídlia v Bratislave, sa zapísal do pamäte Bratislavčanov výrokom: „Musel som odísť z Bratislavy, lebo som musel ísť medzi normálnych ľudí.“ A tieto slová sa stali viditeľnou politikou vlády. Nepodporovať Bratislavu, nakoľko tu nemá taký volebný zisk ako inde. Jedinú podporu Bratislave, ktorú vidíme, dáva svojim „mecenášom“, ako v prípade výstavby na Bratislavskom hrade (Váhostav), výstavbe hotela pri zimnom štadióne či  pri plánovanej výstavbe Národného futbalového štadióna. Drobné pôžičky, ktoré sú Bratislave dávané vládou jej nepomôžu a vo výsledku je postoj vlády voči nej chladný. Vláda by mohla pomôcť splatiť jej dlh tak, ako ho pomohla splatiť Košiciam či Žiline v obrovskej výške stoviek miliónov eur.

Druhým problémom je laxnosť pri zmene provizórneho zákona o financovaní samospráv. Nariadenie vlády, ktoré malo byť dočasné, a bola prijaté ako riešenie po fiškálnej decentralizácii samospráv v roku 2004, Smer neupravil ani počas svojej prvej vlády, ani počas druhej. A najväčší dopad to má samozrejme na Bratislavu. Mesto, ktoré tvorí najmenej štvrtinu dane z príjmu fyzických osôb na celom Slovensku, dostane späť ani nie polovicu toho, čo tu vyrobia a zaplatia štátu ľudia. Keby Bratislava dostala aspoň 75 % z toho, čo sa tu vyrobí, znamenalo by to ročné navýšenie rozpočtu mesta o 80 - 100 miliónov. Pre vládu by to bol problém – menej financií na populizmus. To by ale znamenalo, že by vláda nesmela míňať na okázalé kupovanie voličov, ako sú napríklad vlaky zadarmo, a nemala by ľuďom z čoho baliť ďalšie volebné balíčky. A to samozrejme nie je v ich záujme.

Zo zmeny zákona by ale profitovala nielen Bratislava. Je to v záujme každej samosprávy. Riešenie financovania samospráv totiž už roky funguje v susednom Česku. Tam majú porovnateľne veľké samosprávy so slovenskými. A ich príjmy sú vyššie, v rozpätí od 30 do 70 %. České mestá a obce dostávajú aj podiel na časti dani z pridanej hodnoty, ako aj na dani z príjmov právnických osôb. Neďaleké Brno, ktoré je o pätinu menšie ako Bratislava, má skoro o polovicu vyšší rozpočet ako hlavné mesto SR a pritom Brno má nízku daň z nehnuteľností.

Tretím problémom je zvláštne postavenie Bratislavy oproti iným hlavným mestám. Bratislava totiž nie je samostatný vyšší územný celok – TEDA KRAJOM a mala by ním byť tak, ako sú ním všetky hlavné mestá v EÚ. Tak isto by bolo dobré, keby Bratislava mala aj vlastnú kapitolu v štátnom rozpočte, a nedelili by sa o kompetencie s BSK a nebolo by neustále naťahovanie o to, kto má čo spravovať či opravovať a ako má použiť svoje peniaze. Veci by fungovali lepšie. A to hovorím nielen ako starosta Vajnor, ale ako Bratislavák.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Dôvere by už schránka na Cypre neprešla. Pravidlá sa menia

Kauzy ako Lemikon či Váhostav by sa opakovať nemali, staré prípady však už protischránkový zákon nezachytí.

KOMENTÁRE

Slovenský Lex Panama a Žitňanskej obhajoba

Aj keby zákon skresal rozkrádanie len o „drobné“, stále hovoríme asi o miliónoch.


Už ste čítali?